Черешова задушница е един от трите дни в годината, в които се почита паметта на покойниците. Денят се свързва с редица забрани, традиции и обичаи. Сутрин се ходи на гробището след сутрешната литургия.
Ходенето на гробището не трябва да се отлага за по-късните часове на деня. Според поверието покойникът ще се "почувства" пренебрегнат. От друга страна ходенето на гробището привечер носи още по-негативни чувства.
Какво се носи на гробището на Черешова задушница?
Освен цветя на Черешова задушница на гробището се носят раздавки, вода, вино, свещи, тамян и орехови листа.
Наближава Черешова задушница, ето какви са обичаите
Раздавката включва задължително череши, жито, питка или хляб. Може да се раздават сладки, соленки, баница и всяка друга храна, която е била любима на покойника.
Раздавката се дава на близки, познати, съседи и дори на непознати хора на гробището. Може да вземете и мотика със себе си, ако гробът се нуждае от почистване.
На него се оставят цветя. Прелива се не само с вода, но и с вино, което е символ на Божията кръв. Пали се свещ на гроба. Може да се прекади с тамян.
Върху гроба може да се остави и орехова шума. Това се свързва с предстоящия празник в неделя Петдесетница ( 50 дни след Великден), когато свещениците разпръскват орехова шума над главите на миряните, присъствали на вечернята.
Какво се прави на първата Задушница след смъртта на близък?
Ореховите листа символизират връзката между двата свята. Счита се, че покриването на гробовете с нея предпазва покойниците. Ако занесете орехова шума на гробището на Черешова задушница, не е необходимо да носите цветя.